Statybų techninė priežiūra – labai svarbus procesas be kurio galimai net nepavyktų sklandžiai pasiekti savo užsibrėžtų statybos darbų tikslų. Projekto vadovai, kurie yra atsakingi už visos techninės dalies eigos kokybę, neretai susiduria su įvairiais iššūkiais.
Statybos projektų vadovai yra atsakingi už sklandų, saugų, grafiko neviršijantį biudžeto paskirstymą ir panaudojimą. Tuo pačiu dar ir sprendžia įvairias projekto valdymo problemas, pavyzdžiui, pasirūpina, kad kiekvienas, kuris dirba prie tam tikro statybos projekto, turėtų visas reikiamas darbo priemones laiku, kad statybos būtų užbaigtos tinkamai ir pagal susitarimą.
Kai kurie užsienyje atlikti tyrimai jau įrodė, kad virš 90 procentų projektų viršijo numatytą biudžetą, o 77 procentai – vėlavo laiku jį pabaigti. Žinoma, dabar, kai infliacija pasiekė savo didžiausią piką, planuoti finansines išlaidas tampa vis sunkiau. Kasdien brangsta ne tik įvairios statybinės medžiagos, bet net ir tas pats kuras. Labai svarbu įvertinti galimas rizikas ir nekartoti tų pačių klaidų.
Skirtingos suinteresuotos statybų šalys ( nekilnojamo turto savininkai, skolintojai, rangovai, tiekėjai ir pan.) turi skirtingus interesus, kas gali nulemti prastą statybos projekto baigtį. Statybų techninė priežiūra – tai paslauga, kur vadovai dirba tam, kad visas šias suinteresuotas šalis sujungtų į vieną sklandų procesą. Kitaip sakant, palaiko vidinę komunikaciją. Tiesa, dėl kai kurių nenumatytų aplinkybių, projektai vis tik gali vėluoti, pavyzdžiui, dėl ilgai trunkančio prasto oro vėluojama užbaigti statybinius darbus. Nors kaip ir niekas nekaltas. Tačiau čia ir svarbiausia įvertinti visas galimas rizikas, biudžeto pasikeitimus ir vėlavimo galimybes.
Statybų techninė priežiūra – tai menas valdyti žmogiškuosius ir materialiuosius išteklius iki pat projekto pabaigos, pasitelkiant šiuolaikinius statybos valdymo metodus bei aiškiai siekiant iš anksto numatytų tikslų. Tačiau įvairios problemos neišvengiamos.
Iššūkiai, su kuriais beveik kiekvieną kartą susiduria projektų vadovai, bet sugeba juos kuo puikiausiai sutvarkyti:
-
aiškiai apibrėžtų tikslų stoka. Kartais objekto savininkai arba rangovai nežino tiksliai, ko nori arba nemoka susitarti tarpusavyje. Neapsibrėžus tikslų, švaistomas laikas, ištekliai ir atidėliojami darbai;
-
biudžeto apribojimas. Finansinis biudžetas apskaičiuojamas įvertinus suinteresuotųjų šalių lūkesčius ir projekto reikalavimus. Įprastai beveik visi statybos projektai viršija numatytą biudžetą;
-
prasta komunikacija. Projekto vadovas padeda visoms pusėms bendrauti ir aiškiai suprasti išsikeltus tikslus;
-
nerealūs lūkesčiai. Dažniausiai tai noras užbaigti projektą pagreitintai arba neadekvatus biudžeto sumažinimas;
-
laiko planavimo problemos. Netinkamas oras ir kiti nenumatyti dalykai gali pavėlinti projekto užbaigimo datą;
-
riboti įgūdžiai. Labai svarbu pasirinkti tik profesionalius statybininkus, kurie turi daug tinkamos patirties, priešingu atveju statybos projektas gali žlugti tiek laiko tiek kokybės prasme;
-
neadekvatus rizikos valdymas. Svarbu ne tik numatyti galimas rizikas, bet ir gebėti jas išspręsti;
-
pinigų srauto problemos. Labai dažnai pasitaiko įvairių mokėjimų vėlavimai, kas trikdo sklandų statybos darbą;
-
saugos klausimai. Kad ir kokie atsargūs ir aprūpinti bus statybos darbuotojai, nelaimių darbe kartais nepavyks išvengti.