Kaip įgyvendinamas fizinio asmens bankrotas?

Bankrotas – daugeliui žinomas žodis, tačiau asmens bankrotas vis dar laikomas nauja kategorija. Iš tikrųjų tai galimybė atkurti fizinio asmens mokumą ir atgauti finansinę laisvę. Taip, šis kelias tikrai nėra lengvas, tačiau jis bent jau turi pabaigą, o kasdien kamuodamiesi dėl savo skolų, vargu, ar rasite būdą kaip jas visas padengti. Fizinio asmens bankrotas vis dar gaubiamas stereotipų, tad aptarkime, koks iš tikrųjų yra bankroto procesas ir įgyvendinamas mokumo atkūrimas.

Fizinio asmens bankrotas – kas tai?

Asmens bankrotas turėtų būti apibrėžiamas kaip teisinis procesas, kurio tikslas – atkurti asmens prarastą mokumą. Procesas vyksta teisminiu keliu: teismas nagrinėja bylą ir priima sprendimą. Procesą detaliai reglamentuoja įstatymai ir kiti teisės aktai, tačiau nepasigilinus manoma, kad bankrotas kaskart iškeliamas – taip nėra, teismas gali priimti sprendimą pagal situaciją.

Taip pat reikia pastebėti, kad fizinio ir juridinio asmens bankrotas skiriasi. Asmeninis bankrotas reglamentuojamas kitaip, tai lemia ir proceso prigimtis. Pavyzdžiui, įmonės negali rinktis, kurioje šalyje nori bankrutuoti, o fiziniams asmenims toks pasirinkimas suteikiamas. Bankroto procesai skirtingose valstybėse skiriasi, tačiau visų jų tikslas yra tas pats.

Fizinio asmens bankroto procesas

Pirmasis veiksmas yra kreditorių informavimas apie fizinio asmens bankrotą, tai reikia padaryti raštu ir teismui pateikti įrodymus. Skiriamas ne trumpesnis kaip mėnesio terminas, kad kreditoriai galėtų pareikšti savo reikalavimus.

Praėjus įspėjimo terminui, galima teikti prašymą teismui dėl bankroto bylos iškėlimo. Kartu teikiami visi dokumentai, kurie pagrindžia skolinių įsipareigojimų susidarymą – juos geriausiai pasiruošti iš anksto. Tai padaryti padeda ir tokią pagalbą teikiančios teisinės įmonės.

Teismui priėmus prašymą ir iškėlus bankroto bylą, suplanuojamas jos nagrinėjimas. Lietuvoje asmens bankrotas yra žodinis procesas, o posėdžiuose būtina dalyvauti asmeniškai. Nagrinėjimo stadijoje į procesą įsitraukia ir kreditoriai, bankroto administratorius. Kiek truks teismas, priklauso nuo individualios situacijos: skolų kiekio, dokumentų, aplinkybių ir kt.

Mokumo atkūrimo planas

Teisminio proceso metu yra siekiama patvirtinti vadinamąjį mokumo atkūrimo planą. Jame numatytos priemonės riboja asmens išlaidas tris metus, o kad planas būtų tinkamai vykdomas prižiūri bankroto administratorius.

Plano esmė yra tai, kad bankrutuojančiam asmeniui paliekamos tik būtinosios išlaidos, o visa kita paskirstoma kreditoriams. Žinoma, tai dažniausiai nepadengia įsiskolinimų, tačiau bent jau gali juos sumažinti.

Jei mokumo atkūrimo planas yra sėkmingai įvykdomas, o asmuo laikėsi visų reikalavimu, jis galiausiai pripažįstamas bankrutavusiu. Tai reiškia, kad asmens bankrotas įvyko, o negrąžintos skolos buvo nurašytos, asmeniui sugrąžintas mokumas. Šios proceso baigties siekia visi, tačiau jei mokumo atkūrimo planas vykdomas nesąžiningai, asmuo nesistengia sumažinti savo kreditinių įsipareigojimų, baigtis ne visada džiugina.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *